ספר צולל מים פתוחים פרק 4

ספר צולל מים פתוחים פרק 4

 פרק 4: פיתוח מיומנויות

ראשי פרקים

 • התארגנות
 • כניסות
 • מיומנויות בתוך המים
 • עליות ומצבי חירום
 • פירוק הציוד

בקרוב תנשמו את נשימתכם הראשונה מתחת למים. עכשיו, כשאתם יכולים לזהות את מרכיבי ציוד הצלילה, זה הזמן ללמוד איך להשתמש בהם. ייקח זמן עד שתחושו נוח עם הציוד שלכם. אכן, יש הרבה מה לזכור בפעמים הראשונות שאתם צוללים. במהלך הקורס הזה, יהיו לכם הרבה משימות לבצע מתחת למים. אולם, המיומנויות שתידרשו להן יבואו בהדרגה, על מנת לא להכביד עליכם פיזית ומנטלית. תצטרכו לבצע כל מיומנות כראוי לפני שתתקדמו לשלב הבא. אחרי שתתרגלו את המיומנויות, השימוש בציוד יהפוך לטבע שנ%י ותוכלו ליהנות מהסביבה. המיומנויות שאתם לומדים נועדו לעזור לכם להימנע או לפתור בעיות מסוימות במהלך הצלילה. בתום פרק זה, יהיה לכם את כל הידע והניסיון הדרושים כדי לאפשר לכם לצלול בפעם הראשונה עם ציוד.

התארגנות

שימוש באותה טכניקה להרכבת הציוד בכל פעם, יעזור לכם להימנע מבעיות. למשל, בדיקה קבועה של האו-רינג של מיכל הצלילה שלכם לפני חיבור הווסת, ימנע בעיית דליפה במים. לפני הצלילה, בדקו את הציוד. אחרי שהציוד מורכב, בדקו שוב כדי לוודא שלא שכחתם משהו.


הרכבת ציוד צלילה – שלב 1: בדיקת מיכל

שימוש באותה טכניקה להרכבת הציוד בכל פעם, יעזור לכם להימנע מבעיות. למשל, בדיקה קבועה של האו-רינג של מיכל הצלילה שלכם לפני חיבור הווסת, ימנע בעיית דליפה במים. לפני הצלילה, בדקו את הציוד. אחרי שהציוד מורכב, בדקו שוב כדי לוודא שלא שכחתם משהו.

שלב 2: חיבור מאזן

כדי לחבר את מאזן הציפה למיכל, סובבו את המיכל כך שגב הברז פונה אליכם. מקמו את החבקים של המאזן על החלק העליון של המיכל, כך שגב המאזן פונה אליכם, ופתח הברז של המיכל פונה אל גב המאזן. יש למקם את המאזן כך שהחלק העליון שלו נמצא בקו ישר עם ברז המיכל. מיקום נכון של המאזן ימנע מראשכם להתנגש עם ברז המיכל תוך כדי הצלילה. הדקו את החבקים. אם הרצועות מהודקות כמו שצריך, האבזם ישמיע קול נקישה כאשר הוא נסגר. כדי לבדוק שהמאזן אכן מחובר היטב למיכל, תפסו את המאזן בקצהו והרימו אותו עם המיכל. אם המיכל מחליק החוצה מהרצועה, או שהרצועה מתרופפת, הדקו יותר את החבקים.

שלב 3: חיבור הווסת

הסירו את המכסה מהווסת והחזיקו את הדרגה הראשונה ביד שמאל. עמדו מאחורי המיכל וסובבו את הדרגה הראשונה עד שהווסת הראשי שלכם נמצא בצד ימין. כאשר תעשו זאת, צינור האינפלייטור וצינור הלחץ הגבוה יפלו לבד לצד שמאל.אם צינור כלשהו מכופף בצורה חדה, סובבו את הדרגה הראשונה עד שהצינורות משתחררים. מקמו את פתח הווסת מול פתח הברז של המיכל. הדקו את ההברגה של הווסת על המיכל עד הסוף – אולם לא חזק מדי. על מנת לוודא שאכן זהו חוזק הסגירה הנכון, בדקו שאתם יכולים לפתוח את ההברגה עם בוהן ואצבע בלבד. אם תהדקו את הווסת חזק מדי, יהיה קשה מאוד להסיר אותו מהמיכל אחרי הצלילה.

שלב 4: חיבור האינפלייטור

חברו את האינפלייטור של המאזן לצינור הלחץ הנמוך. השחרור המהיר בקצה הצינור מופעל על ידי קפיץ, ויש למשוך אותו לאחור כדי לחבר אותו. משכו בצינור האינפלייטור כדי לוודא שחיברתם אותו היטב ושהוא אינו משתחרר.

שלב 5: פתיחת ברז האוויר

כאשר כל הצינורות מחוברים, זה הזמן להזרים את האוויר. ראשית, הניחו את מד הלחץ עם הפנים למטה, על מנת למנוע פציעה במידה שמד הלחץ יתפוצץ עם הזרמת האוויר. פתחו את ברז המיכל בזהירות, על ידי סיבובו נגד כיוון השעון, עד שהאוויר מתחיל לזרום. פתחו את הברז עד הסוף, ואז סגרו אותו חצי סיבוב. פעולה זו מונעת מברז המיכל להיתקע. עכשיו בדקו במד הלחץ או במחשב שלכם כמה אוויר יש לכם במיכל. אתם צריכים להתחיל את הצלילה עם מיכל מלא – מקסימום הלחץ שהוא יכול להכיל. הקשיבו ובדקו שאין קולות בריחת אוויר. אם יש בריחת אוויר, יהיה בדרך כלל צורך להחליף או רינג בחלק הציוד שממנו יש דליפה.

שלב 6: בדיקת וסת

לחצו על כפתור שחרור האוויר בווסת הראשי שלכם. הריחו את האוויר היוצא. אם יש ריח בלתי רגיל או בלתי נעים, ייתכן כי האוויר מזוהם. אם זה המצב, סגרו את ברז המיכל, סמנו אותו ואל תצללו איתו. בדקו את שתי הדרגות השניות, כדי לוודא שהן פועלות כראוי, קחו כמה נשימות מכל וסת. בדקו גם את זרימת האוויר למאזן באמצעות האינפלייטור. האוויר צריך לזרום למאזן כאשר אתם לוחצים על הכפתור ולהפסיק מייד כאשר אתם משחררים אותו. לפעמים האינפלייטור נתקע וממשיך להזרים אוויר גם כשעוזבים את הכפתור. קחו לבדיקה ציוד שאינו תקין לפני צלילה.

שלב 7: סידור צינורות

במהלך צלילה, רצוי שכל הצינורות והשעונים יהיו קרובים לגופכם, כדי למנוע הסתבכות וכדי לגשת אליהם בקלות וגם כדי למנוע פגיעה בסביבה התת ימית. המדריך שלכם יעזור לכם לסדר את הצינורות באמצעות טבעות וקליפסים.

לבישת הציוד

השיטה הטובה ביותר ללבישת הציוד ביבשה היא בעזרת בן הזוג שלכם. בדקו שרצועות המאזן מהודקות, אולם שימו לב שהאבזמים שבחלק הקדמי שלו פתוחים ולא מפריעים. בן הזוג שלכם ירים את הציוד באמצעות המיכל, וכך תוכלו להשחיל את זרועותיכם דרך המקומות המתאימים במאזן. כאשר יש לכם שליטה בציוד, הגידו לבן הזוג שלכם להניח למיכל. הדקו את רצועות הכתפיים של המאזן וסגרו את אבזמי המותניים כשאתם נשענים קדימה. כאשר המאזן מהודק היטב, תוכלו להתיישר, אבל כדאי לזכור שמרכז הכובד שלכם כבר לא מעל הרגליים שלכם ושיש לכם הרבה משקל על הגב. אם אתם לא יציבים, הישענו קדימה מעט כדי לאזן את משקל המיכל. בדקו שהשעונים, האוקטופוס וצינור האינפלייטור לא הסתבכו. שני הווסתים צריכים להיות בצד ימין שלכם. כל שאר הצינורות – בצד שמאל. כעת תוכלו לעזור לבן הזוג שלכם ללבוש את הציוד שלו.


תדרוך לפני הצלילה

לכל ספינות הצלילה יש מערכת ללבישת ציוד, כניסה ויציאה מהמים. מוביל הצלילה או המפקח עליה יתדרך את הקבוצה לגבי אמצעי הבטיחות לפני הצלילה. התדרוך יהיה שונה ממקום למקום, אבל ברובם תקבלו הסברים על איך נכנסים ויוצאים מהמים, עומק מקסימלי וזמן צלילה, מינימום כמות אוויר שצריכה להיות במיכל ביציאה מהמים, תנאי הסביבה ונהלי חירום. הקשיבו לתדרוך ובצעו את ההוראות שאתם מקבלים.

בדיקה אחרונה

לפני שאתם נכנסים למים, בצעו את הפעולות הבאות:

 1. בדקו שהמיכל פתוח על ידי נשימה מהווסת ובחינה של מד הלחץ. אם המחט זזה באופן משמעותי כשאתם נושמים, סימן שהמיכל סגור או לא פתוח עד הסוף.
 2. ודאו שהמאזן מנופח כדי להציף אתכם על פני המים. בדקו שהאינפלייטור עובד.
 3. בדקו שהמחשב עובד ולא עבר למצב "שינה".
 4. לבשו את שאר הציוד שלכם – מסיכה, סנפירים וכפפות.
 5. רק לאחר שבדקתם עם בן זוגכם שהכל בסדר וקיבלתם אישור מהדייבמאסטר, היכנסו למים.

אין משהו שיהרוס צלילה מהר יותר מאשר שכחה של פריט ציוד ואל תסמכו על הספינה שתספק לכם ציוד גיבוי. תמיד בדקו את הציוד לפני שהספינה עוזבת את המזח:
ציוד אישי – מסיכה, סנפירים, נעליים, שנורקל, חליפה. ציוד צלילה – מאזן, וסת, חגורת משקולות, מחשב, מיכל.
גם את הציוד הנוסף, כמו סכין, מצפן וכו', כדאי שיהיה לכם, אבל קודם כל חשוב לבדוק שהציוד הבסיסי נמצא. כעת נלמד כיצד להשתמש בציוד.

כניסות למים

צלילה שמתחילה בכניסה חלקה למים תאפשר לכם ליהנות ממנה. יש כמה סוגים של כניסות למים – צעד ענק, כניסה מישיבה, כניסה מהחוף וגלגול לאחור. הכניסה למים נקבעת על ידי התנאים הסביבתיים, היכולת הפיזית של הצולל וסוג הצלילה. יש כמה חוקים בסיסיים המתאימים לכל סוג של כניסה: ראשית, הווסת צריך להיות בתוך הפה שלכם במהלך הכניסה למים. שנית, המאזן שלכם חייב להיות מנופח כדי שתצופו לאחר הכניסה למים. שלישית, הסתכלו לפני שאתם קופצים – כדי לוודא שאין צוללים אחרים בסביבה כשאתם נכנסים למים. ולבסוף – תמיד סמנו "הכל בסדר" למדריך כשאתם עולים לפני המים אחרי הכניסה.

כניסה בצעד ענק:

זוהי ככל הנראה הכניסה הנפוצה ביותר, במיוחד בספינות צלילה גדולות. אפשר לבצע אותה כמעט בכל מצב ים, ומכל גובה של פלטפורמה. כדי לבצע כניסה זו, עמדו על קצה פלטפורמת הצלילה. בדקו שאין צוללים אחרים בסביבתכם. הניחו את יד ימין על המסיכה והווסת ואת יד שמאל על אבזם חגורת המשקולות. עמדו ישר, הסתכלו קדימה וקחו צעד גדול קדימה, אל מחוץ לפלטפורמה. אם הכל בסדר לאחר הכניסה, סמנו "הכל בסדר" למדריך ופנו את הדרך לצולל הבא.

כניסה בישיבה:

כניסה בישיבה מתאימה לתנאי מים שקטים ולפלטפורמה נמוכה, כמו למשל שפת בריכה. כדי לבצע כניסה זו, שבו כאשר רגליכם במים והווסת בפה שלכם. הניחו את שתי הידיים בצד ימין שלכם. הישענו מעט ימינה והעבירו את המשקל של המיכל לידיים ולזרועות שלכם. דחפו את הגוף הרחק מהפלטפורמה תוך כדי סיבוב אחורה וימינה. כאשר אתם מסתובבים, בעטו עם הרגל החיצונית למטה. לאחר הכניסה, הפנים שלכם צריכים להיות מופנים אל הפלטפורמה.

כניסה בגלגול:

זוהי הכניסה הנפוצה ביותר מסירות קטנות שאין להן פלטפורמה גדולה לצלילה. שבו על דופן הסירה כאשר כל הציוד עליכם. הישענו קדימה ושלבו את הרגליים. החזיקו את הווסת והמסיכה ביד אחת ואת הצינורות ביד השנייה. הצמידו את הסנטר לחזר והישענו אחורה כך שתתגלגלו אחורה אל תוך המים. הגלגול לאחור יכול להיות מעט מבלבל. זוהי תחושה נורמלית, מכיוון שהראש שלכם נכנס ראשון למים ולזמן קצר אתם הפוכים. הבעיה הנפוצה ביותר בכניסה זו היא איבוד המסיכה. החזיקו את המסיכה שלכם בחוזקה, על מנת שלא תעוף מעוצמת המים.

כניסה מהחוף:

כניסה מהחוף מתבצעת כאשר צוללים באזור סגור שיש לו שיפוע הדרגתי לתחתית, כמו באגם. בכניסה מהחוף, יש ללבוש את כל הציוד מלבד הסנפירים. היכנסו עד עומק המותניים, או עד שתרגישו שחלק מהמשקל ירד מהכתפיים שלכם בעזרת המים. היעזרו בבן הזוג שלכם לייצוב בעת נעילת הסנפירים. אחרי ששניכם נעלתם את הסנפירים, שחו לעומק ובצעו את הצלילה.


כניסה מחוף גלי:

בצלילה מחוף הים, סביר להניח שתיתקלו בקו חוף עם גלים. זוהי כניסה שיש בה מידה מסוימת של סכנה. אם הגלים נראים לכם גבוהים מדי, חפשו מקום אחר לצלול. תזמון הכניסה הוא חיוני במקרה כזה. צפו בגלים במשך זמן מה ובחנו את התנהגות סדרות הגלים. בדרך כלל, סדרת גלים מתחילה ב-4 גלים קטנים ומסתיימת ב-2-3 גלים גדולים יותר. בין סדרות הגלים תהיה הפוגה קצרה – זהו הזמן הטוב ביותר להיכנס למים. המטרה היא לעבור את אזור הגלים ולהגיע לנקודה עמוקה ושקטה יותר לפני תחילת הצלילה. לאחר שווידאתם את פעולת הגלים והזרמים, לבשו את כל הציוד מלבד הסנפירים. את הסנפירים יש לנעול קרוב לקו המים עצמו. הצולל שאחראי על מצוף הסימון ישחרר כמה מטרים של כבל, כדי שהמצוף עם הדגל ינוח על הרצפה. כאשר כל הציוד כבר עליכם, לכו אחורנית תוך שאתם מחזיקים ידיים. כאשר המים עמוקים מספיק, הסתובבו ושחו במהירות. עם הגיעכם למים הרגועים יותר, תוכלו להתחיל את הצלילה.

מיומנויות בתוך המים

הגיע הזמן לצלול. חלק זה מתאר את המיומנויות להן אתם נדרשים במהלך הקורס. במהלך הצלילות בבריכה, המדריך ידגים לכם כל מיומנות ולאחר מכן תבצעו אותה, כל חניך בתורו. תצטרכו לבצע כל תרגיל היטב לפני שתוכלו להמשיך לתרגיל הבא. במהלך הצלילות בים, המדריך שלכם יסביר לכם את המטרה של כל צלילה. המדריך לא ידגים שוב את המיומנויות במים הפתוחים, מאחר שזהו קורס המתבסס על ביצועים. תוכלו לתרגל את המיומנויות בבריכה עד שתרגישו בנוח איתן.

ניפוח / הוצאת אוויר מהמאזן

ברגע שהקבוצה מוכנה ומרוכזת בחלק הרדוד של בריכת השחייה, הדבר הראשון שתלמדו הוא ניפוח והוצאת אוויר מהמאזן. ניתן לנפח מאזן אוטומטית או ידנית. ניפוח ידני מתבצע על ידי נשיפה לתוך האינפלייטור כשהפתח כולו בתוך הפה, וכפתור שחרור האוויר לחוץ. בין הנשיפות, שחררו את הכפתור על מנת למנוע מאוויר לברוח מהמאזן. כעבור מספר נשיפות, המאזן יהיה מלא, ניפוח אוטומטי מתבצע על ידי לחיצה על כפתור האינפלייטור. שימו לב שצריך רק לחיצה קצרה כדי להכניס הרבה אוויר למאזן. כדי לרוקן אוויר מהמאזן, החזיקו את צינור האינפלייטור מעל לראשכם ולחצו על כפתור שחרור האוויר. הפתח חייב להיות גבוה יותר מהמאזן, על מנת לאפשר לאוויר לצאת.

בדיקת משקולות

כמות משקולות מתאימה משמעותה שתוכלו להגיע לשלושת מצבי הציפה במים עם התאמות מינימליות. כדי לבדוק אם כמות המשקולות שלכם נכונה, היכנסו לחלק העמוק של הבריכה עם כל הציוד והמשקל שאתם חושבים שמתאים לכם (המדריך יעזור לכם להעריך). כאשר המאזן מנופח, אתם צריכים לצוף בגובה העיניים כאשר אתם לוקחים נשימה של אוויר. כאשר אתם נושפים, אתם צריכים לשקוע מעט. הוסיפו או הורידו משקל עד שתגיעו למשקל האידיאלי. כאשר תמצאו את המשקל הנכון, תעדו אותו ביומן הצלילה, ביחד עם סוג הציוד והחליפה שלכם. זכרו שתצטרכו יותר משקל במים מלוחים מאשר במים מתוקים, ושככל שתהיו מתורגלים בצלילה, סביר להניח שתזדקקו לפחות משקולות. משקל יתר ומשקל מועט הן בעיות נפוצות, אולם ניתן להימנע מהן בעזרת הדרכה נכונה. משקל יתר יגרום לכם לבזבז הרבה אנרגיה בשחייה, מה שיכול להביא לתשישות. משקל מועט יקשה עליכם לרדת ולהתאזן מתחת לפני המים, במיוחד כאשר המיכל מתרוקן ומתחיל להציף. משקל מועט מדי מקשה גם על שליטה בקצב העלייה.

ירידה

הירידה חייבת להיות נשלטת ומכוונת. במהלך הקורס תבצעו מספר ירידות באמצעות חבל. החבל מספק נקודה קבועה במהלך הירידה, ועוזר למנוע דיסאוריינטציה מתחת למים. בצלילת ההסמכה האחרונה תבצעו ירידה חופשית, ללא חבל. כדי לשלוט בירידה, ודאו שכל הציוד שלכם מונח במקומו. אם השתמשתם בשנורקל על פני המים – החליפו אותו בווסת. בצעו את חמשת הצעדים הבסיסיים הנ"ל:

 1. הסתכלו מסביב על עצמים בולטים על פני השטח כדי לוודא שאתם במקום הנכון.
 2. שימו לב לשעה.
 3. סמנו "הכל בסדר" ו"יורדים" אחד לשני.
 4. השוו לחצים וזכרו שתצטרכו לעשות זאת כל כמה מטרים במהלך הירידה.
 5. החזיקו את צינור האינפלייטור מעל הראש, הוציאו אוויר מהמאזן והתחילו בירידה.

ריקון וסת

לפעמים תצטרכו להוציא את הווסת מחוץ לפה במהלך הצלילה, למשל כאשר תרצו לנפח את המאזן או אם הפה שלכם הפך יבש. כאשר הדרגה השנייה מחוץ לפה שלכם, היא תתמלא מים. חייבים להוציא ממנה את המים לפני שנושמים דרכה שוב. יש שתי דרכים לרוקן וסת – מכנית ובאמצעות הפה – שתיהן משיגות את אותן תוצאות. כדי לרוקן את הדרגה השנייה באופן מכני, חסמו את פתח הווסת באמצעות הלשון ולחצו על כפתור ריקון האוויר. חסימת הפתח עם הלשון תמנע ממים להיכנס לפה שלכם. כדי לרוקן את הווסת באמצעות הפה, פשוט נשפו אל תוכו. הנשיפה מאלצת את המים לצאת מהווסת. לאחר שרוקנתם את הווסת, נשמו את הנשימה הבאה בזהירות, כי ייתכן שתהיה כמות קטנה של מים בתא האוויר. חשוב לסגל את ההרגל של נשימה ללא הפסקה ולזכור שאין לעצור את הנשימה. כאשר הווסת מחוץ לפה שלכם, נשפו בעדינות בועות קטנות. אם אתם מרגישים בחילה מתחת למים, אתם יכולים להקיא דרך הווסת – הקיא ייצא דרך שסתום הפליטה, בדיוק כמו האוויר.


החזרת וסת

הווסת עלול ליפול מהפה שלכם במהלך הצלילה. במצב כזה, אתם צריכים לדעת איך למצוא אותו ולהחזיר אותו במהירות לפה. ישנן 2 טכניקות להחזיר את הדרגה השנייה – איסוף ומעקב אחר צינור הווסת.

שיטת האיסוף:

כדי להחזיר את הווסת בשיטת האיסוף, רדו על הברכיים בתחתית הבריכה. נשמו, הוציאו את הווסת מהפה ותנו לו להישמט. זכרו להוציא אוויר באופן קבוע כאשר הווסת לא נמצא בפה שלכם. הישענו ימינה ושלחו את יד ימין שלכם אל מאחורי הגוף. בתנועת איסוף, הקשיתו את היד לעבר החלק הקדמי של גופכם. הזרוע שלכם אמורה לתפוס את הצינור של הווסת. שלחו את יד שמאל, תפסו את הווסת והחזירו אותו לפה. רוקנו את הווסת וסמנו "הכל בסדר".

מעקב אחר הצינור:

רדו על הברכיים, הוציאו את הווסת ותנו לו להישמט לצדכם. בעזרת יד שמאל דחפו למעלה את החלק התחתון של מיכל הצלילה. שלחו את יד ימין אל מאחורי ראשכם, ותפסו את הצינור של הווסת, שמחובר לדרגה הראשונה. “רוצו" על הצינור עד שתגיעו לדרגה השנייה. החזירו אותו לפה ורוקנו אותו לפני שתנשמו דרכו. זכרו לקחת נשימה עמוקה לפני הוצאת הווסת מהפה. חשוב להוציא אוויר כשהווסת אינו בפה.

תרגול איזון בשכיבה:

האיזון הוא תרגול חשוב במיוחד. המדריך שלכם ייתן לכם כמה תרגילים כדי לעזור לכם לשלוט באיזון. בנוסף לשימוש בחגורת המשקולות והמאזן, תלמדו בקרוב שגם הריאות יכולות לעזור לכם באיזון. כדי לתרגל איזון בשכיבה, שכבו עם הפנים למטה בתחתית הבריכה, כשהמאזן שלכם מרוקן לחלוטין. הוסיפו מעט אוויר בכל פעם באמצעות האינפלייטור. המתינו בין הוספת אוויר אחת לשנייה. המשיכו להוסיף אוויר עד שהחלק העליון של הגוף שלכם מתחיל להתרומם מהקרקעית. בשלב זה, קחו נשימה עמוקה והרגישו איך הגוף שלכם עולה עוד יותר. הוציאו אוויר והרגישו כיצד גופכם יורד לעבר הקרקעית. תרגלו זאת שוב ושוב. המטרה היא להשיג ציפה נייטרלית בעזרת המאזן, ואז להשתמש בריאות כדי לבצע שינויים קטנים באיזון. שמרו על רגליים ישרות, כאשר קצות הסנפירים נוגעים בקרקעית. שמרו על גוף ישר ואל תקשיתו את הגב.

תרגול איזון בריחוף:

כשתשלטו בתרגול האיזון בשכיבה, תעברו לתרגיל מתקדם יותר – ריחוף. היכולת לרחף במים ללא תנועה מעידה על שליטה באיזון. לפני שאתם מתחילים בתרגול, ודאו כי המשקולות בחגורה שלכם מסודרות ומרווחות באופן שווה. אם יש לכם יותר מדי משקל בצד אחד, הגוף שלכם יטה לאותו כיוון בזמן התרגול. את התרגול מבצעים בחלק העמוק של הבריכה. התחילו בישיבה על הקרקעית בשיכול רגליים. אם אתם לא גמישים מספיק לישיבה מזרחית, תוכלו לבצע את התרגיל הזה בכריעה על הברכיים. הוסיפו אוויר למאזן בהדרגה. ברגע שתצופו כחצי מטר מעל הקרקעית, הישארו בתנוחה זו ללא תנועה, כשאתם עולים ויורדים קלות עם הנשימות והנשיפות. אתם צריכים להיות מסוגלים לרחף כך במשך דקה, בלי לגעת בקרקעית או להגיע לפני המים.


נשימה מווסת פרוץ:

כפי שראינו בפרק 3, וסתים מודרניים אמורים לשחרר זרם קבוע של אוויר אם יש בהם תקלה, ולא להפסיק את זרימת האוויר. אם הווסת פורץ, אתם עדיין יכולים לנשום ממנו כדי להספיק להגיע לפני המים. המדריך שלכם ידמה פריצת וסת על ידי לחיצה מתמשכת על כפתור הריקון שלו. כדי לבצע את המיומנות הזו, השעינו את הראש שלכם לצד אחד. אם לא תעשו כן, זרם האוויר עלול להזיז את המסיכה שלכם ולגרום לה לדלוף. הוציאו את הווסת מהפה, מקמו את הפייה קרוב לשפתיים שלכם, פתחו מעט את השפתיים ותוכלו לנשום מזרם האוויר. נשפו כרגיל.


נשימה מווסת פרוץ:

המסיכה מאפשרת לכם לראות מתחת למים, משום שהיא יוצרת חלל אוויר מול העיניים שלכם. אולם, מים יכולים לחדור לכלל האוויר הזה במהלך הצלילה, לפגוע בראייה ובהנאה שלכם מהצלילה. ייתכן שתרצו להכניס מים למסיכה כדי לנקות אותה מאדים. ריקון המסיכה ממים, ללא עלייה אל פני המים, הוא מיומנות חשובה ושימושית במיוחד. במהלך האימונים בבריכה, תלמדו איך לרוקן מסיכה מוצפת image73למחצה. הכניסו מעט מים למסיכה על ידי הרחקתה מהפנים. כשהמים נכנסים למסיכה, מומלץ להוציא אוויר מהאף, כדי לא לשאוף מים. מלאו את המסיכה עד שהמים מגיעים מעבר לעיניים שלכם. כעת, לחצו את החלק העליון של המסיכה כלפי המצח שלכם, הטו את הראש אחורנית והוציאו אוויר מהאף. האוויר ייאלץ את המים לצאת מהמסיכה. אם לא הצלחתם להוציא את כל המים בפעם הראשונה, קחו נשימה עמוקה ונסו שנית. לחלק מהמסיכות יש שסתום ריקון בחלק התחתון. כדי לרוקן מסיכה כזו, יש ללחוץ את החלק העליון שלה כלפי המצח, ולנשוף דרך האף תוך כדי הטיית הראש מטה.

הסרת והחזרת מסיכה:

לאחר שתשלטו בריקון מסיכה שהתמלאה חלקית, תתרגלו הורדת המסיכה מתחת למים, שחייה בלעדיה ואז החזרתה וריקונה. התחילו במילוי המסיכה במים באיטיות. אם אתם רגישים לכלור, עצמו את העיניים. כאשר המסיכה מלאה במים, הסירו אותה. זכרו להוציא אוויר מהאף כאשר המסיכה אינה עליכם. כעת המדריך יכווין אתכם לשחייה קצרה. לאחר שתסיימו את השחייה, שימו בחזרה את המסיכה על פניכם. מקמו את הרצועה במקומה, מאחורי הראש. רוקנו את המסיכה כפי שלמדתם, וסמנו "הכל בסדר".

טכניקות שחייה:

טכניקת השחייה הכי נפוצה בצלילה היא זו הדומה לשחייה בסגנון חתירה, אולם בצלילה אין אנו משתמשים בידיים לצורך התקדמות במים, והתנועות שלנו גדולות ואיטיות יותר. שמרו על הרגליים ישרות ובצעו תנועות איטיות וארוכות. השתמשו בעיקר בשרירי הירך ובשריר הארבע-ראשי. אל תכופפו את הברכיים, מכיוון שזה פוגע ביעילות התנועה. שמרו על הזרועות בצדי הגוף כדי ליצור כמה שפחות גרר או התנגדות של המים. המדריך שלכם יראה לכם סוגי שחייה שונים כמו סגנון הדולפין או הצפרדע.

שחרור התכווצויות:

התכווצויות ברגליים יכולות להתרחש במהלך צללה, במיוחד אם לא צללתם זמן מה. השריר מתכווץ באופן בלתי רצוני בגלל קור או מתח, ועלול אף להשתתק לחלוטין. התכווצויות בדרך כלל מתרחשות בשוק, אבל יכולות להתרחש גם בירך כדי לשחרר התכווצות ברגל, הפסיקו לשחות, התכופפו כלפי קצה הסנפיר, תפסו אותו ומשכו אותו אליכם תוך יישור הרגל. הישארו כך עד שהכאב עובר, או נסו לבצע את הפעולה הזו מספר פעמים עד לשחרור השריר. בן הזוג יכול לעזור בשחרור התכווצות. אם לבן הזוג שלכם יש התכווצות, החזיקו את הקרסול שלו ביד אחת ודחפו את החלק התחתון של הסנפיר שלו לכיוונו באמצעות היד השנייה. לאחר שחרור ההתכווצות, מומלץ לשנות את סגנון השחייה כדי לעבוד על שרירים אחרים ולהפחית את הסיכוי לעוד התכווצות.


הסרת מאזן מתחת למים:

ייתכן שתצטרכו להוריד את המאזן מתחת למים, אם למשל חבקי המיכל השתחררו. כדי להסיר את המאזן מתחת למים, ודאו שהוא מרוקן לחלוטין ושאתם בציפה שלילית. פתחו את האבזמים הקדמיים ושחררו את רצועות הכתפיים (אבל אל תפתחו אותן). השאירו את הווסת בפה והוציאו את יד שמאל מהמאזן. משכו את כל הציוד לצד ימין שלכם. אם תמשכו שמאלה, אתם עלולים להסתבך עם הצינור של הווסת. כשאתם מוכנים ללבוש שוב את המאזן, לבשו אותו בסדר ההפוך – כלומר הכניסו קודם את יד ימין ורק אח"כ את יד שמאל. הדקו את האבזמים והרצועות. ודאו שאין צינורות שהסתבכו במאזן.

ניווט באמצעות מצפן:

כדי להשתמש במצפן שעונדים על פרק היד, כופפו את היד כך שהמצפן יהיה מול פניכם וה-lubber line כלפי מרכז גופכם. שלחו את היד השנייה קדימה והשאירו אותה ישרה, תוך שאתם תופסים את המרפק שלה עם היד שעליה נמצא המצפן. ניווט מתחת למים יהפוך למדויק יותר אם תשלבו את ניווט המצפן עם ניווט באמצעות תוואי הנוף. מקמו את הסימנים שעל הטבעת מעל המחט או זכרו את כיוון המצפן. בחרו עצם קבוע שנמצא בכיוון שאותו בחרתם ושחו אליו. חזרו על צעדים אלה בכל כיוון שאליו תרצו לשחות. כדי לקבוע מהו הכיוון ההפוך, פשוט הוסיפו או הפחיתו 180 מעלות. המדריך ילמד אתכם לשחות בקו ישר באמצעות המצפן ולאחר מכן תצטרכו לחזור בכיוון ההפוך. תרגלו ניווט באמצעות מצפן ביבשה לפני התרגול במים.


ריקון שנורקל:

מים ייכנסו לשנורקל בכל פעם שגל עובר לכם מעל הראש, או כאשר אתם מכניסים את הראש אל תוך המים. ישנן שתי דרכים לרוקן שנורקל – נשיפה חזקה או שיטת ההחלפה. שיטת הנשיפה החזקה כשמה כן היא – נשפו חזק אל תוך השנורקל כאשר קצהו מחוץ למים, כדי להכריח את המים לצאת ממנו. בשיטת ההחלפה, אתם יכולים להשתמש באוויר המתרחב כדי לרוקן את השנורקל תוך כדי עלייה מצלילה חופשית. ראשית, רדו לקרקעית הבריכה. כשאתם עולים, הביטו כלפי מעלה כאשר קצה השנורקל נמוך יותר מהפייה. כמטר לפני פני המים, נשפו לתוך השנורקל עד שראשכם יוצא מהמים. האוויר היוצא ייאלץ את המים לצאת מהצינור. לאחר מכן, חזרו לתנוחת השחייה עם שנורקל, כשפניכם במים וקצה השנורקל מכוון כלפי מעלה. צוללים משתמשים בשנורקל בעיקר כדי לחסוך באוויר מהמיכל, כששוחים על פני המים בדרך לאתר הצלילה.

תקשורת:

אנחנו לא יכולים לדבר מתחת למים. אפשר לכתוב הכל על לוח, אבל זה לוקח זמן ואינו אפקטיבי. לכן, משתמשים הצוללים בסימני ידיים פשוטים ואוניברסליים. האיורים בעמוד הבא מסבירים את סימני הידיים הנפוצים. למדו את הסימנים וכך תוכלו להרגיש בטוחים יותר וליהנות בצלילה.

עליות ומצבי חירום

נפח האוויר גדל ככל שהלחץ יורד, על פי חוק בויל. לכן, העלייה היא החלק המסוכן של הצלילה. עלייה מהירה מדי יכולה להביא לפציעות וקריעת ריאה. עלייה על פי הנהלים תגביר את הבטיחות שלכם. קל להימנע ממצב של סיום האוויר במיכל אם בודקים את מד הלחץ באופן קבוע. אולם, אם נגמר לכם האוויר ואינכם קרובים לפני המים, יש כמה אפשרויות לעלייה בטוחה. יש 5 דרכים לעלייה אל פני המים, והן מסודרות ברשימה לפי סדר יורד – העליות העדיפות ראשונות, והעליות הפחות עדיפות בסוף:

 1. עלייה רגילה.
 2. עלייה תוך שימוש במקור אוויר חלופי.
 3. עלייה תוך הנשמת בן זוג.
 4. עלייה בשחייה מבוקרת.
 5. עלייה באמצעות הצפה.

עלייה רגילה:

העלייה הכי בטוחה היא העלייה הרגילה. מבצעים אותה כך: פנו לעבר בן הזוג שלכם או הקבוצה. סמנו "למעלה". כל הקבוצה צריכה להגיב על ידי סימון "OK” ו"למעלה". החזיקו את האינפלייטור ביד שמאל. הסתכלו למעלה, נשמו באופן רגיל ושחו למעלה תוך שאתם מסתובבים. התבוננו במחשב כדי לוודא שאתם לא עולים מהר מדי. אם גם לבן זוגכם יש מחשב, ודאו כי אתם עולים לפי הקצב השמרני יותר. עצרו ב-3-6 מטר, התאזנו ובצעו חניית בטיחות של 3-5 דקות לפני העלייה לפני המים. חניית הבטיחות נועדה לאפשר לגוף להיפטר מחנקן מיותר. לאחר החניה, עלו לפני המים. מלאו את המאזן באוויר וסמנו "הכל בסדר".

עלייה תוך שימוש במקור אוויר חלופי:

במצב חירום של גמר אוויר, הדרך הטובה ביותר לעלות היא תוך שימוש בווסת החלופי של בן הזוג שלכם. במהלך הקורס תתרגלו את שני המצבים – כאשר אתם נותנים או לוקחים אוויר. ראשית סמנו "נגמר לי האוויר". הוציאו את הווסת מהפה, המשיכו להוציא אוויר מהפה וקחו את האוקטופוס של בן הזוג שלכם. שימו את הווסת של בן הזוג בפה, רוקנו אותו ונשמו. סמנו "הכל בסדר" ו"למעלה". “תורם" האוויר צריך לאחוז בכתפיית המאזן של מקבל האוויר. עלו יחד למעלה, לאט. נפחו את המאזן באמצעות הפה כאשר אתם מגיעים לפני המים. לאחר סיום התרגול, החליפו תפקידים ותרגלו שוב.

עלייה תוך הנשמת בן זוג:

במצב של גמר אוויר, ובמידה שלבן הזוג אין וסת ספייר, אפשר לעלות תוך כדי שימוש בווסת אחד שמועבר בין שני בני הזוג במהלך העלייה. בתרגול זה, אחד החניכים ימלא את תפקיד הצולל שנגמר לו האוויר. ראשית, סמנו "נגמר לי האוויר" והוציאו את הווסת מהפה. אל תשכחו להמשיך לנשוף מהפה. התורם יתפוס את המאזן שלכם ביד שמאל שלו. לאחר מכן הוא ייקח נשימה עמוקה, ובאמצעות יד ימין יתפוס את הווסת שלו בצינור ויעביר אליכם. רוקנו את הווסת וקחו שתי נשימות עמוקות. התורם ייקח כעת את הווסת אליו וינשום גם הוא שתי נשימות. התורם חייב להחזיק את הווסת כל הזמן, גם כאשר הוא בפה שלכם, מקבלי האוויר. חשוב להחזיק את הווסת בצינור ולא לחסום את כפתור ריקון האוויר. אחרי שנכנסתם לקצב, סמנו "למעלה" ועלו באיטיות, תוך שאתם ממשיכים להעביר את הווסת ביניכם. מקבל האוויר צריך להשתמש ביד שמאל שלו כדי לרוקן את המאזן תוך כדי עלייה. כאשר אתם מגיעים לפני המים, נפחו את המאזן.


עלייה בשחייה מבוקרת:

אם נגמר לכם האוויר ובן הזוג שלכם אינו בסביבה, אפשר לעלות אל פני המים גם בלי אוויר. את הסיבה לכך למדנו בפרק 2 – האוויר מתרחב ככל שהלחץ יורד. האוויר בריאות שלכם יתרחב כשתעלו ולמעשה ייתן לכם עוד נשימה. גם כשאין לכם אוויר, אתם חייבים להוציא אוויר במהלך העלייה כדי למנוע קריעת ריאה. כדי לבצע עליית חירום בשחייה,סמנו "נגמר לי האוויר", הסתכלו למעלה, שחו כלפי מעלה והוציאו אוויר מהווסת תוך שחייה איטית לפני המים. כשתגיעו לפני המים, השליכו את המשקולות כדי להגיע לציפה חיובית. במהלך התרגול, זמזמו דרך הווסת, כדי שהמדריך יידע שאינכם עוצרים את הנשימה.

עלייה באמצעות הצפה:

עלייה זו היא מסוכנת ויש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. עלייה בהצפה תסתיים בדרך כלל בפציעה כלשהי כמו מחלת דקומפרסיה. לכן, לא נתרגל עלייה זו. בעלייה זו, בניגוד לעלייה בשחייה מבוקרת, הצולל משליך את המשקולות לפני תחילת העלייה. השלכת המשקולות תגרום לכם לעלות בקצב מהיר מדי שאינו בטיחותי. אם אתם לובשים חליפת צלילה, תצופו אף מהר יותר. גם במצב זה, עליכם להסתכל למעלה ולנשוף אוויר מהפה, כדי להימנע מקריעת ריאה. בפני המים סמנו לקבלת עזרה מיידית ועזרה ראשונה למחלת דקומפרסיה. שימו לב לסימנים של דקומפרסיה במשך לפחות 24 שעות, ואם הם מתפתחים, גשו לקבלת עזרה רפואית.


יציאות:

לאחר שנהניתם מצלילה נפלאה, היציאה מהמים היא המיומנות האחרונה שצריך ללמוד. יציאות דומות לכניסות למים – הנהלים תלויים בתנאים הסביבתיים. יחד עם זאת יש כמה כללים אותם יש למלא בכל יציאה מהמים. ראשית, השאירו את הווסת או השנורקל בפה. שנית, ודאו שהמאזן מלא אוויר כדי לספק לכם ציפה חיובית. שלישית, הסתכלו ושימו לב לאן אתם יוצאים. ולבסוף, סמנו "הכל בסדר" ביציאה.

פירוק הציוד

יצאתם מהמים וסיימתם לצלול להיום? זה הזמן לפרק ולשטוף את הציוד.

שלב 1: הסרת אביזרים:

הסירו אביזרים המחוברים למאזן שעשויים למנוע את הכנסתו למקום המתאים בספינה. הסירו משקולות מתוך המאזן – אם יש לכם כזה המכיל משקולות. אחסנו את המשקולות על רצפת הספינה במקום שלא יתגלגלו ויגרמו לפציעה.


שלב 2: ניקוז אוויר

סובבו את ברז המיכל עד הסוף בכיוון השעון כדי לסגור אותו ואת זרימת האוויר. אלא אם כן הרכבתם את המאזן אחרת ממה שהוסבר כאן קודם לכן, הברז יהיה בצד ימין של המאזן, יחד עם הווסתים. לחצו על כפתור הריקון של הווסת או על כפתור האינפלייטור, על מנת להוציא את האוויר שנשאר בצינורות. בדקו שלא שומעים יותר זרימת אוויר ושמד הלחץ מראה 0.


שלב 3: הסרת הווסת

נתקו את צינור הלחץ הנמוך מהמאזן. סובבו את הבורג של הדרגה הראשונה עד שאפשר יהיה להסיר את הווסת מהמיכל. אם קשה לסובב את הבורג, ייתכן שעדיין יש אוויר בצינורות. לחצו שוב על כפתור הריקון של הווסת. לפעמים, אוויר דחוס הכלוא באזור ברז המיכל יקשה על פתיחת הבורג של הווסת, וייתכן שתצטרכו להיעזר במגבת כדי לאחוז בו טוב יותר. לאחר הסרת הדרגה הראשונה, יבשו את המכסה לפני שאתם סוגרים את הבורג של הווסת בחזרה.


שלב 4: הסרת המאזן

מקמו את עצמכם כך שהמאזן יהיה ביניכם ובין המיכל. שחררו את החבקים כך שתוכלו להרים את המאזן ולנתק אותו מהמיכל. לאחר שהסרתם את המאזן, השכיבו את המיכל וסדרו אותו כך שלא יתגלגל, או העמידו אותו באופן כזה שלא יוכל ליפול.


שלב 5: שטיפה

שטפו את כל הציוד שלכם במים מתוקים. כאשר אתם שוטפים את הווסת, ודאו שהדרגה הראשונה סגורה באמצעות המכסה, כדי שמים לא יחדרו אליה. נפחו את המאזן והפכו אותו. לחצו על כפתור שחרור האוויר כדי לרוקן מים שנכנסו למאזן במהלך הצלילה. הכניסו מים מתוקים לתוך המאזן, נערו אותו כדי לשטוף את חלקו הפנימי, ורוקנו אותו שוב. אחסנו את המאזן כשהוא מלא למחצה ותנו לו להתייבש באוויר. העזרו בספרי ההדרכה של הציוד כדי לבדוק מהן הוראות הטיפול בכל חלק מהציוד שלכם.

סיכום ביצוע מיומנויות

כעת אתם יודעים להרכיב, ללבוש ולפרק את הציוד שלכם. אתם יודעים את סימני הידיים החשובים. אתם יודעים לבצע כניסות שונות למים וגם איך לצאת בצורה בטוחה. מיומנויות נוספות כוללות בדיקות לפני הצלילה, תפעול המאזן, בדיקת משקל מתאים, ריקון שנורקל, השבת וסת שנשמט וריקונו ממים, נשימה מווסת פרוץ, ריקון מסיכה, סגנונות שחייה שונים, שחרור התכווצויות, נהלי חירום במקרה של גמר אוויר, ניווט באמצעות מצפן ועוד. מיומנויות אלה יעזרו לכם ליהנות מהצלילות ולהיות בטוחים בהן כמה שאפשר.

ספר קורס צלילה – פרק 5

למחירים והרשמה לקורסים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם